Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Філософська думка в Україні: Біобібліографічний словник. — К., 2002. — С. 131.]

Попередня     Головна     Наступна





МАЛАНЧУК Григорій Іванович (02/14.09.1902 — 20.08.1978) — філософ. Народився у с. Гарбузові, Зборівського повіту в селянській родині. Перша світова війна перервала навчання у гімназії. Середню освіту М. здобув 1923 р. Восени того ж року розпочав філос. студії в Берлінському ун-ті. Поїздка до Данії стала поштовхом до зацікавлення філософією С. К’єркеґора, що тривало впродовж усього життя. Здобувши після захисту дис. «Питання про категорії у Лотце» ступінь доктора філософії (1934), переїхав до Данії. Не маючи данського громадянства (до 1951), займався приватною діяльністю. 1939 р. заснував перший «Студійний гурток» (з 15 осіб) для вивчення спадщини К’єркеґора, в 1947 — 48 pp. вів уже 10 таких гуртків. Серед слухачів були науковці з Німеччини, США, Японії та ін. країн. З 1951 p. M. викладав укр. мову та літ-ру в Копенгагенському ун-ті, з 1961 р. — філософію К’єркеґора. З 1977 р. — член Міжнародної ради директорів Тов-ва С. К’єркеґора. Стипендія фонду Свенсон — К’єркеґор (1952) та нагороди приватних фондів дозволили М. цілком віддатися науково-дослідній праці. У доробку М. — 8 книг і понад 30 статей, присвячених особистості й світогляду К’єркеґора, передмови та коментарі до 4 видань творів данського філософа. Виступав консультантом англомовного видання Повн. зібр. творів К’єркеґора.

В Зах. Європі, США та Японії М. знають і шанують як одного з провідних к’єркеґорознавців XX ст.



Твори М.: Dialektik og Eksistens hos Søren Kierkegaard. — Copenhagen, 1968 (англ. переклад: Kierkegaard’s Thought. — Princeton, 1971); Frihedens Problem і Kierkegaard’s Begrebet Angest. — Copenhagen, 1971; Den kontroversielle Kierkegaard. — Copenhagen, 1976 (англ. видання: The Controversial Kierkegaard. — Waterloo, Ontario, 1980); Fra Individ til den Enkelte. Problemer omkring Friheden og det etiske. — Copenhagen, 1978; Frihed og Eksistens. Studier і Søren Kierkegaards taenking. — Copenhagen, 1980; Nøglebereber i Søren Kierkegaards taenking. — Copenhagen, 1993; Сьорен К’єркеґор та його значення як мислителя // Українська К’єркеґоріана. Доповіді міжн. семінару, «Сьорен К’єркеґор і його роль в інтелектуальному житті Європи», присвяч. пам’яті Гр. Маланчука (ЛДУ ім. І. Франка, 26 — 27 листоп. 1997), пер. і док. матеріали. — Львів, 1998.



Про нього див.: Завадович Р. Датський мислитель і його укр. інтерпретатор // Дзвони (Рим; Детройт; Чикаго). — 1979. — Ч. 2(109); Сохоцька X. Григорій Маланчук, науковець і філософ // Сучасність. — 1996. — № 10; Зубрицька М. Григорій Маланчук та його інтерпретація творів Сьорена К’єркеґора // Укр. К’єркеґоріана. — Львів, 1998.



Бібліогр.: Watkin Julia. Gregor Malantschuk. Bibliorgaphy // Укр. К’єркеґоріана. — Львів, 1998.



В. Білодід















Попередня     Головна     Наступна


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . )



 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.