Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VII. Розділ IV.]

Попередня     ТОМ VII     Наступна





ТОМ VII

Розділ IV. Перші козацькі війни.





Косинський і війни та розрухи 1592-3 р.:Зачіпка Косинського з Острозьким, погляди сучасників і пізнїйша традиція, дїйсні причини конфлїкту, напад на Білоцерківщину, комісія 1592 р. і переговори під Трипіллєм, розрухи переяславські і браславсько-волинські, мобілїзація волинської шляхти, похід на Косинського і битва під Пяткою, капітуляція Косинського, нові приготовання Косинського, оповідання Вишневецького про його пляни.


Косинський і війни та розрухи 1592-3 р.:Похід на Черкаси і смерть Косинського, трівога Вишневецького, угода його з козаками, козацький похід на Київ. Міщанські розрухи браславські.


Зносини заграничних держав з козаками і участь їх у війні з Турками 1593-6 рр.; козацькі походи і розрухи на Українї й Білоруси 1595/6 р.: Австро-турецька війна і перші зносини Австрії з козачиною, вербунок Ян. Острозького, місія Хлопіцкого, папа Климент VIII і місія Комулея, козацькі походи на Турків 1593/4 р., місія Лясоти і посольство московське, похід Наливайка на Молдаву, невдала експедиція Язловецкого, козацький погром Волощини, вплив його на полїтичну ситуацію, похід Лободи і Наливайка 1595 р., експедиція Замойского, Молдава переходить під зверхність Польщі.


Зносини заграничних держав з козаками і участь їх у війні з Турками 1593-6 рр.; козацькі походи і розрухи на Українї й Білоруси 1595/6 р.:Значіннє сього факту для польсько-козацьких відносин. „Українське своєвільство", козацькі лежі, розрухи в Браславщинї й браславське народовластє 1594-5 рр.; козацькі контрибуції в Полїсю і на Волини, похід Наливайка на Білу Русь, походи Шаули і Лободи, участь козаків в релїґійній боротьбі на Волини.


Зносини заграничних держав з козаками і участь їх у війні з Турками 1593-6 рр.; козацькі походи і розрухи на Українї й Білоруси 1595/6 р.:Пасивність правительства, комісія на козаків, наказ до оружної кампанїї. Головні участники війни з польського і козацького боку, Лобода, Шаула, Сасько, Наливайко.


Кампанїя 1596 року:Похід Жолкєвского, погоня за Наливайком, Наливайко під Браславом, переговори Жолкєвского з Низовцями і обєднаннє козачини, Ружинський і битви під Білою Церквою, битва під Гострих Каменем.


Кампанїя 1596 року:Козачина під Переяславом, ріжні пляни, заходи Жолкєвського до переходу за Днїпро, битва і переговори під Київом, Жолкєвский за Днїпром, козаки відступають під Лубнї, Струсь заходить їх і змушує отаборити ся на Солоницї. Бльокада козацького табору, розрухи і смерть Лободи, похід Підвисоцького, капітуляція козаків, різня, кінець війни.


Репресії на козачину й її реабілїтація: Польські тріумфи, неповність польської побіди, пляни репресій, унїверсал про способи запобігати українському своєвілю, караннє ватажків, смерть Наливайка і лєґенда про неї.


Репресії на козачину й її реабілїтація: Безуспішність репресій, льояльний курс козацької полїтики, боротьба льояльних і своєвільних елєментів, Полоусовцї і Байбузовцї, усобиця на Запорожу, битва на Низу, запобіганнє польської помочи, обєднаннє козачини.


Репресії на козачину й її реабілїтація: Молдавскі справи, правительство закликає козачину до участи в молдавскій кампанїї, козачина ставить умови, переговори і похід козаків, молдавська війна, перспектива ливонської війни й нові заклики до козачини, жадання козаків і реабілїтація на соймі 1601 р.











Попередня     ТОМ VII     Наступна

[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VII. Розділ IV.]


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . )



 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.