Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VII. Розділ VIII.]

Попередня     ТОМ VII     Наступна





ТОМ VII

Розділ VIII. Від Хотина до Курукова.





Кінець турецкої грози і розчарованнє православних: Козацька слава в Польщі за Хотинську війну, неприхильність до козачини кор. Жиґимонта, козацькі петиції по Хотинській кампанїї, їх зміст і значіннє, неприхильність до них короля, інструкція комісарам, заміри правительства.


Кінець турецкої грози і розчарованнє православних: Відкладання комісії, відповідь в релїґійних справах, козацька депутація 1621 р., плян козацького походу в Ливонїю, смерть Сагайдачного, жалї на Українї, трівога в польських кругах, висланнє комісії і вибір О. Голуба, комісарські переговори з козачиною, непокірність козачини, походи на море, комісарські постанови 1622 р.


Сойм 1623 р. і церковно-національні домагання: Заходи православних до сойму, Iustificatia митрополита, Supplicatia православної шляхти, петиція козацька, grаvаmіnа православних.


Сойм 1623 р. і церковно-національні домагання: Трівога в унїатських кругах, неприхильний настрій для козачини, заходи католиків, запитаннє до короля в справі грецької віри і відповідь його, проєкт релїґійного компромісу, соймові ухвали в справі релїґійній і в справі козацькій, православні програли кампанїю, розлом серед них.


Полїтичні горізонти козачини 1624/5. Шагін, Яхія і переговори з Москвою: Польсько-українське напруженнє, зміни на гетьманстві, морський похід, убийство Кунцевича, сойм 1624 р. Козаки в кримських усобицях, турецький похід на Крим і козацька експедиція під Царгород, війна в Кримі, козаки в війську Ґераїв, заходи Шагін-ґерая коло союзу з Польщею, союзний трактат його з козаками.


Полїтичні горізонти козачини 1624/5. Шагін, Яхія і переговори з Москвою: Олександр Яхія, приїзд його в Київ і на Запороже, плян походу на Туреччину й київські надїї на Москву, зносини з Москвою в 1620 роках, посольство митр. Йова, плян піддання України під московську зверхність, здержливість Москви, посольство Яхії до царя, відповідь московського правительства.


Перед кампанїєю 1625 р.: Зміни гетьманів, пляни походу на Туреччину, королївський дворянин на Запорожу, козацьке посольство на сойм, додатки митрополита, київські розрухи, сойм 1625 р., королївський ультіматум і козацька відправа, походи на море, морська баталїя під Кара-Керманом, битви під Очаковим.


Перед кампанїєю 1625 р.: Польські приготовання до кампанїї — завзятє на козаків, перешкоди, неможливість відносин до козаків в королївськім представленню, небезпечність кримська, Конєцпольский забезпечує невтральність Орди й Туреччини, визначеннє комісії й інструкція їй, настрій шляхетських кругів (лист Ю. Збаразького).


Кампанїя 1625 р.: Похід Конєцпольского, неприготованість козачини, переговори під Каневом, переговори під Криловим, склад війська польського і козацького.


Кампанїя 1625 р.: Деклярація комісарів, відповідь козацька в справах полїтичних і релїґійно-національних, modus vivendi козацької деклярації, проголошеннє війни.


Кампанїя 1625 р.: Битва над Цибульником, козаки відступають, битви на переправах, битва над Куруковим озером, Конєцпольский відновляє переговори, козацька деклярація, переговори, уступки, ухвали куруківської комісії, поворот польського війська, безвиглядність куруківських постанов.











Попередня     ТОМ VII     Наступна

[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VII. Розділ VIII.]


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . )



 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.