Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


  ‹‹     Головна





ДЕКЛАРАЦІЯ ПРЕДСТАВНИКІВ КАТАЛОНІЇ



Каталонському народу та всім народам світу.


Основою конституції Каталонської Республіки є справедливість і невід’ємні індивідуальні та колективні права людини, які надають сенс історичній леґітимності й правовій та інституційній традиції Каталонії.

Каталонська нація, її мова та її культура мають тисячолітню історію. На протязі багатьох століть Каталонія була наділена й користувалася своїми повністю самоврядними інститутами, з женералітатом в якості вищого виразника історичних прав Каталонії. У часи свободи парламентаризм ставав тим стовпом, на якому трималися ці інститути, реалізуючись через Каталонський парламент і кристалізуючись у конституціях Каталонії.

Нині Каталонія відновлює свій повний суверенітет, утрачений і довгожданий, після десятиліть чесних і відданих спроб знайти інституційне співіснування з народами Піренейського півострова.

З моменту прийняття конституції Іспанії 1978 року каталонська політика відігравала ключову роль зі зразковим, відданим і демократичним ставленням до Іспанії, і з глибоким відчуттям державної належності.

Іспанія відреаґувала на цю відданість відмовою визнання Каталонії як нації; надала обмежену автономію, більш адміністративну, ніж політичну, та в процесі рецентралізації; накинула глибоко несправедливий економічний режим та мовну й культурну дискримінацію.

Статут автономії, затверджений [Каталонським] парламентом й [іспанським] Конґресом і схвалений на референдумі каталонськими горожанами, повинен був визначити нові й міцні рамки для двосторонніх відносин між Каталонією та Іспанією. Але ця політична угода була розірвана рішенням Конституційного Суду, викликавши нові скарги горожан. Передаючи вимоги більшості горожан Каталонії, парламент, уряд та горожанське суспільство неодноразово закликали домовитися про проведення референдуму про самовизначення.

З огляду на те, що державні установи відкинули будь-які переговори, порушили принципи демократії й автономії, а також зіґнорували правові механізми, записані в конституції, женералітат Каталонії закликав до проведення референдуму про самовизначення, визнаного в міжнародному праві.

Організація та проведення референдуму призвели до призупинення самоврядування Каталонії та фактичного застосування режиму надзвичайного стану. Жорстока поліцейська операція у військовому стилі, організована Іспанською державою проти горожан Каталонії, неодноразово й серйозно порушувала їхні горожанські та політичні свободи, принципи прав людини й суперечила міжнародним угодам, підписаним та ратифікованим Іспанською державою.

Тисячі людей, у тому числі сотні обраних посадових осіб, чиновників та фахівців, які працюють у сфері зв’язку, в уряді й громадських організаціях були заарештовані, допитувані, звинувачувані, проти них відкрито справи, їм погрожувано суворими тюремними строками.

Іспанські інститути, які повинні були залишатися нейтральними й захищати основні права та виступити арбітром у політичному конфлікті, стали складовою частиною й інструментом цих нападів, що залишило горожан Каталонії беззахисними.

Незважаючи на насильство й репресії, якими пробували запобігти проведенню мирного й демократичного процесу, горожани Каталонії у своїй більшості проголосували на користь конституції Каталонської Республіки.

Конституція Каталонської Республіки ґрунтується на необхідності захисту свободи, безпеки і співіснування всіх горожан Каталонії, призначена для того, щоб прямувати до правової держави й демократії кращої якості, а також є відповіддю на нездатність Іспанії забезпечити право на самовизначення народів.

Люди Каталонії люблять закон, і повага до закону є й буде одним з наріжних каменів Республіки. Каталонська держава застосовуватиме й дотримуватиметься всіх правових положень, що складають цю декларацію, і ґарантування юридичної чинності угод є частиною установчого духу Каталонської Республіки.

Конституція Республіки є простягнутою рукою для діалогу. На честь каталонської традиції пакту, ми зберігаємо нашу прихильність до угоди як до спосібу вирішення політичних конфліктів. У той же час, ми підтверджуємо нашу солідарність і братерство з іншими народами світу, особливо з тими, з якими ми поділяємо мову й культуру, а також євро-середземноморським реґіоном для захисту індивідуальних і колективних свобод.

Каталонська Республіка є можливістю виправити існуючі соціальні та демократичні недоліки й побудувати суспільство більш процвітаюче, більш справедливе, більш безпечне, більш стійке й з більшою солідарністю.


У силу всього вищевисловленого, ми, демократичні представники каталонського народу, у вільному здійсненні права на самовизначення і відповідно до мандата, одержаного від горожан Каталонії,


ПРОГОЛОШУЄМО створення Каталонської Республіки як незалежної й суверенної держави, основаної на праві, демократії та загальному добробуті.

ВВОДИМО в дію «Закон про юридичний перехід та заснування Республіки».

ІНІЦІЮЄМО виборчий процес, що буде демократичним, трансверсальним, основаним на горожанстві, участі та обов’язковості.

ПІДТВЕРДЖУЄМО бажання розпочати переговори з Іспанією без будь-яких попередніх умов, спрямованих на встановлення режиму співробітництва для користі обох сторін. Переговори обов’язково мають вестися на рівних.

ІНФОРМУЄМО міжнародне співтовариств та органи влади Європейського Союзу про конституцію Каталонської Республіки та пропозицію переговорів з Іспанією.

ПРОСИМО міжнародне співтовариство й органи влади Європейського Союзу втрутитися, щоб зупинити порушення цивільних і політичних прав, а також бути свідками й спостерігати за процесом переговорів з Іспанією.

ВИСЛОВЛЮЄМО готовність брати участь у побудові європейського проекту по зміцненню соціальних і демократичних прав горожан, а також зобов’язуємося продовжувати застосовувати без перерви і в односторонньому порядку правові норми Європейського Союзу, Іспанської держави та Каталонської автономії, які передають цю норму.

ПІДТВЕРДЖУЄМО, що Каталонія має однозначне бажання якомога швидше інтеґруватися в міжнародне співтовариство. Нова держава прагне поважати міжнародні зобов’язання, які в даний час застосовуються на її території та продовжують бути частиною міжнародних договорів, укладених Королівством Іспанія.

ЗВЕРТАЄМОСЯ до всіх держав та міжнародних організацій визнати Каталонську Республіку як незалежну та суверенну державу.

ЗАПРОШУЄМО уряд женералітату вжити необхідних заходів для повної реалізації цієї Декларації незалежності й перехідних положень «Закону про юридичний перехід та заснування Республіки».

ЗАКЛИКАЄМО всіх горожан Каталонської Республіки зробити нас гідними свободи, яку ми надаємо собі, й побудувати державу, яка перекладатиме колективне натхнення в дії та поведінку.


Законні представники народу Каталонії: ...



Барселона, 10 жовтня 2017 року




Декларація незалежності Каталонії (Declaració d'Independència de Catalunya) була ухвалена парламентом Каталонії 27 жовтня 2017 року.



Переклав Максим Бистрицький для сайту «Ізборник» (http://litopys.kiev.ua/), 27 жовтня 2017 р.








  ‹‹     Головна



Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . )



 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.