Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
163. Байгуш. Солдати в госпіталі. Етюд та начерк. Папір, олівець (23,6 × 28,6). [Новопетровське укріплення]. [1855 — 1856].

Етюд байгуша до малюнка «Байгуші під вікном» (див. № 45) виконано на звороті тонованого аркуша, розрізаного пізніше Шевченком на дві частини; від нижньої частини відрізано чотирикутник розміром 12,2 × 9,6. Зліва внизу, біля ніг байгуша, легкий начерк в овалі, сюжетно пов’язаний, можливо, з записом Шевченка в щоденнику від 20.VI 1857 p.: «Завтра рано пароход подымет якорь и послезавтра /73/ высадит роту в Новопетровской гавани. Держись, наша официя... В ожидании сего грозного судии и карателя пропившиеся до снаги блажат и умоляют эскулапа выдумать и форменно засвидетельствовать их небывалые немощи душевные и телесные... нашего брата солдата, также пропившегося до снаги и не имеющего в чем явиться перед лицо отца-командира, Никольский кладет на койки и прописывает слабительное» (див. т. V, стор. 13).

Ледве помітний начерк цього ж байгуша знаходиться на арк. 23 автографа повісті «Близнецы», яка написана 10.VI 1855 — 20.VII 1856 pp. (ІЛ, інв. № 1441). З технічних причин начерк не репродукується.

На лицьовій стороні верхньої частини аркуша пізніше виконано начерк краєвиду (див. № 164 та прим. до нього).

Попередні місця збереження: ЧМТ — № 340 та 355, ЧІМ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 575 (верхня частина) та № г — 590 (нижня частина).


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . ) 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.