Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Спогади про Тараса Шевченка. — К.: Дніпро, 1982. — С. 159-160.]

Попередня     Головна     Наступна            





Л. С. Мацієвич

МИКОЛА ІВАНОВИЧ САВИЧ

(Уривок)



Мені особисто пощастило дізнатися дещо про життя М. І. Савича в Одесі, навіть більше: я мав приємність бачити цього поважного старого, розмовляти з ним і навіть бути в його домі. Розповім про це коротко.

Вперше я почув про Савича 1885 р. від протоієрея Михайла Ілліча Дієвського (пом. 16 червня 1893 p.), його давнього приятеля. Протоієрей Дієвський — родом з Київської губернії, магістр Київської академії 1851 р. — був найдобродушнішою і найгостиннішою людиною і щирим українцем.

Хоч я і почув про Савича, але ще не здогадувався про тотожність його з колишнім знайомим Костомарова, Гулака та інших киян і з учасником кирило-мефодіївських розмов на різдвяні свята 1846 р. ...Лише після того, як прочитав «Автобіографію Костомарова» в «Русской мысли», і особливо після першого побачення з Савичем, я став припускати це /160/ і тому, зрозуміло, дуже зацікавився особою Савича, який за свого життя багато бачив і пережив... Вперше я побачив М. І. Савича випадково 21 березня 1889 р. в Одеській публічній бібліотеці, в кімнаті Волод. Олек. Яковлева, який завідував тоді цією бібліотекою і з яким я був добре знайомий. Савич був уже дуже старий — середній на зріст, кремезний, з червонястим, трохи одутлим обличчям і великою широкою бородою, але ще досить бадьорий і балакучий... У розмові він між іншим згадав, що був у Києві під час арешту Шевченка і що віз у Париж Шевченкову поему «Кавказ», щоб передати Адаму Міцкевичу, й передав... Говорив також, що бачив Гоголя в Одесі 1850 р. на обіді в Олександра Григоровича Тройницького, причому твори Гоголя були розставлені скрізь у різних оправах — і на столі, і на Шафах — скрізь. Після цього побачення я цілком переконався, що побачив того самого Савича, про якого Костомаров писав у своїй «Автобіографії»...








Л. С. Маціевич

МИКОЛА ІВАНОВИЧ САВИЧ

(Уривок)


Вперше надруковано в журн. «Киевская старина», 1904, кн. 1, с. 229 — 238. Подається за першодруком.

Маціевич Лев Степанович (1843 — 1915) — український історик та археолог, дослідник старовинних пам’яток, зокрема церковних та монастирських; зібрав деякі матеріали до біографії Шевченка.

Савич Микола Іванович (1808 — 1892) — учасник Кирило-Мефодіївського товариства, належав до його ліберально-буржуазної течії, виступав з проектами емансипації жінок та примирення релігійних суперечок. Шевченко познайомився з ним 1846 р. Зустрічався у М. Гулака. Після повернення з Франції (звідки його відкликали за розпорядженням III відділу) Савича заарештували й вислали у його маєток на Полтавщині під нагляд поліції.

Дієвський Михайло Ілліч (пом. 1893 р.) — протоієрей, магістр Київської духовної академії.

Яковлєв Володимир Олек. — професор, директор Одеської публічної бібліотеки.

Тройницький Олександр Григорович (1807 — 1871) — у 1837 — 1857 роках чиновник для особливих доручень при новоросійському та бессарабському генерал-губернаторі. З жовтня 1857 р. по листопад 1861 р. О. Г. Тройницький був членом Головного управління цензури від Міністерства внутрішніх справ. Він розглядав 1859 р. подані поетом до цензури книжки (оправлені разом) «Чигиринський Кобзар і Гайдамаки» (СПб., 1844) і «Гамалія» (СПб., 1844) та рукописну збірку «Поезія Т. Шевченка. Том первий» і зробив висновок, що дозволено може бути лише нове видання раніше друкованих творів поета з новими цензурними вилученнями в них.












Попередня     Головна     Наступна            


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . )



 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.