Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


Попередня     Головна     Наступна





Авґустин ВОЛОШИН

ПРОГОЛОШЕННЯ ПРЕМ’ЄРА д-ра ВОЛОШИНА

З нагоди іменування нового уряду Карпатської України 3-го грудня 1938 р. в Хусті


Як завжди реліґійно глибоко віруючий, і тепер вірую, що народами кермує Боже Провидіння. На протязі 20 років ми вірили в нашу перемогу, що нарешті з успіхом завершилося, і ми ввійшли у вільну федерацію чехів, словаків та українців. Боже Провидіння було і тоді, коли в 1918 р., всупереч мадярським обіцянкам наш народ зв’язав свою долю з чехами і словаками. За 20 р. дотеперішньої праці багато дечого виконалось, і то історія належно оцінить. Ми тепер заплатили свій податок дуже дорого. Але наш народ повстав, як той Фенікс, із самого пороху, і ми тепер у нашій вільній конфедерації стали вільним партнером, як рівний з рівним. Багато дечого зробилось, а ще більша праця чекає нас від тепер. Коли віденські арбітри рішили про нашу долю, ми були пригноблені. Тоді міністр Хвальковський підійшов до нас зі словами потіхи і сказав, що ми можемо бути спокійні, бо ми вже тепер під стріхою, але інші краї Європи чекає ще потрясіння.

Перед нами стоїть незоране поле культурної праці. Вже Платон сказав, що фундаментом держави є культура, що лучить всі елементи у державну цілість. Піднесім свій народ культурно, навчаймо його. Не тільки учитель може навчати, але може його навчати та виховувати і урядовець, вояк, промисловець чи інший. Ще цісар Йосиф II сказав, що "коли від мене не хоче хтось навчитись доброго, для нього корисного, то я його примушу". Може, й нам прийдеться користуватися подібним насильством, але робитимемо це в користь того самого, кого навчаємо. Сам народ не винуватий, що вороги розбили його на групки і гальмували його національне освідомлення. Наш народ від цих шкідливих елементів мусимо очистити так, як добра господиня вичистить свою хату від нечистоти і всякого бруду... Ще раз дякую за ваші щирі слова і запевняю Вас, що в Вашій праці і я буду Вам помагати, служитиму Вам, бо слово "міністр" значить — слуга.







ПРОГОЛОШЕННЯ ПРЕМ’ЄРА Д-РА ВОЛОШИНА. З нагоди іменування нового уряду Карпатської України 3-го грудня 1938 р. в Хусті. Вперше надруковано в газ. "Нова Свобода". — 1938. — 4 грудня.

Подається за першодруком.








Попередня     Головна     Наступна


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . )



 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.